Newsletter
Zapisz się do newslettera i otrzymaj bezpłatny egzemplarz książki "Feministyczne Fantazje" w wersji elektronicznej!
Bestsellery
Czas niewolników. Jak świat stał się własnością kilku korporacji
Czas niewolników. Jak świat stał się własnością kilku korporacji

49,00 zł

Cena regularna: 59,00 zł

Najniższa cena: 59,00 zł
szt.
Czas sodomy. Czyli zamach na cywilizację.
Czas sodomy. Czyli zamach na cywilizację.

49,00 zł

Cena regularna: 59,00 zł

Najniższa cena: 59,00 zł
szt.
Czas spekulantów
Czas spekulantów

45,00 zł

Cena regularna: 55,00 zł

Najniższa cena: 55,00 zł
szt.
Promocje
Czas Na Prawdę Józef Białek
Czas Na Prawdę Józef Białek

49,00 zł

Cena regularna: 59,00 zł

Najniższa cena: 59,00 zł
szt.
Józef Białek COVID-19 Globalna mistyfikacja
Józef Białek COVID-19 Globalna mistyfikacja

55,00 zł

Cena regularna: 65,00 zł

Najniższa cena: 49,00 zł
szt.
Czas spekulantów
Czas spekulantów

45,00 zł

Cena regularna: 55,00 zł

Najniższa cena: 55,00 zł
szt.

Historia Chrześcijaństwa. Tom III. Złota epoka chrześcijaństwa – Książka + EBOOK

Wysyłka w: pobranie natychmiastowe
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 169,00 zł 169.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

Monumentalna Historia chrześcijaństwa to najsłynniejsze dzieło Warren H. Carroll'a, doskonałe połączenie żywej narracji z historyczną wnikliwością oraz umiejętnością oglądu dziejów z odległej perspektywy.

Na początku XII stulecia po Inkarnacji Naszego Pana i Zbawiciela Jezusa Chrystusa chrześcijaństwo było już obecne na całym niemal kontynencie europejskim. Od gór Kaukazu aż po Atlantyk przebiegała linia frontu walki z islamem, który od czterystu pięćdziesięciu lat pozostawał zaprzysiężonym wrogiem chrześcijańskiego świata. Barierę tę usiłowała przełamać niedawno zakończona i zwycięska I krucjata, jednak chrześcijańska Europa nadal nie miała bezpośredniego dostępu do reszty świata. Na północ od Kaukazu, począwszy od dońskich stepów, przez puszcze porastające obszary nad górnym biegiem Wołgi, aż po Ural i Morze Arktyczne, rozpościerały się opanowane przez barbarzyńskie pogaństwo pustkowia. Nikt nie wiedział, jak daleko na wschód sięgają. Obszary poza granicami wielkiego łuku północnej części Atlantyku zamieszkiwała garstka Skandynawów stłoczonych na jałowych wybrzeżach Grenlandii, ponad którymi wznosi się gruba na kilometr lodowa czapa. Na wschód od Europy, zaginione w mrokach legendy i otulone tajemnicą na wpół zrozumiałych i pochodzących z trzeciej ręki opowieści podróżników, przetrwały tylko dwa ośrodki chrześcijaństwa: jego wyznawcami na Wschodzie byli nawróceni przez św. Tomasza Hindusi oraz czarnoskórzy chrześcijanie z Etiopii, z którymi, z racji bariery ustanowionej przez islam, przez ponad pięćset lat nie była możliwa żadna bezpośrednia komunikacja.

Warren H. Carroll Początek Tomu III



Historia chrześcijaństwa tom 3 Złota epoka chrześcijaństwa Warren Carroll

Trzeci tom Historii chrześcijaństwa to dzieło ukazujące potęgę papiestwa oraz Kościoła, a także czasy jego kryzysu. Warren H. Carroll nie boi się poruszyć tematów związanych z tragicznymi wydarzeniami. Zwraca uwagę na problemy trudne oraz kontrowersyjne. Za pomocą metod naukowych dokonuje obiektywnej analizy przeszłości Kościoła. Cennymi uwagami zmusza czytelnika do głębszych refleksji. Pisana atrakcyjnym, barwnym oraz absorbującym stylem, przypominającym niejednokrotnie gawędę Historia… opisuje dawną świetność oraz pozycję Kościoła miał przywrócić ruch reformacyjny zapoczątkowany w XI wieku. Najważniejszych hasłem reform miał być powrót do ubóstwa panującego w czasach wczesnochrześcijańskich. Prekursorem prostego życia w zgodzie z nauką Chrystusa okazał się święty Franciszek z Asyżu. Zasady, którymi kierował się w swoim życiu, stały się regułą dla późniejszych zakonów żebraczych. Niestety, odmienne pojęcie skromności reprezentowali heretycy (waldensi i katarzy), którzy coraz częściej wykorzystywali ideę ubóstwa jako powód do buntu przeciwko Kościołowi.

Od początku swego istnienia, Kościół czuwał nad czystością wiary swoich wyznawców. Starał się skutecznie wykluczać ze swoich szeregów heretyków. Papież Aleksander III w korespondencji z arcybiskupem Henrykiem z Reims prosił, aby biskupi oraz kapłani zwracali uwagę na głoszone poglądy, informowali o podejrzeniach występowania „buntowników”, a w razie potrzeby stosowali odpowiednie kary kościelne. Dało to początek wyszukiwaniu heretyków i prowadzeniu specjalnego procesu dochodzeniowego. W ten proceder angażowali się także monarchowie, którzy podejmowali współpracę z inkwizycją. Określano to jako pomoc ramienia świeckiego (z łac. brachium saeculare).

Od początku XIII wieku w Europie nastąpił wyraźny rozkwit nauki głoszonej przez św. Tomasza z Akwinu – scholastyki (filozoficznej i teologicznej nauki Kościoła). Wpływ na jej rozwój miały niewątpliwie: działalność środowisk uniwersyteckich, a także powstawanie renomowanych szkół prowadzonych przez dominikanów i franciszkanów. Bujnie rozwijała się również literatura piękna, w której poza wątkami ascetycznymi i hagiograficznymi, pojawiały się także wątki rycerskie.

Ostatnim zagadnieniem zawartym w trzecim tomie jest czas osłabiania się władzy papieskiej oraz Kościoła, którego efektem było powstanie i rozwój protestantyzmu. Próby sprzeciwiania się kryzysowi podejmował papież Bonifacy VIII (1294-1303). Jego przeciwnikiem okazał się król Francji Filip IV Piękny. Niestety, walka z nim okazała się bezskuteczna. Siła polityczna Francji wzrosła w XIII wieku i była najpotężniejsza w Europie. W konfrontacji z nią pozycja papiestwa osłabła, czego dowodem była tzw. niewola awiniońska (1305-1377).

Historia chrześcijaństwa wersja elektroniczna wyświetlana na tablecie leży na stole z Biblią

Dalsze wydarzenia pogłębiały kryzys władzy duchownej. Złożyły się na niego herezje głoszone przez Wiklifa oraz Husa, wielka schizma zachodnia, a także idee koncyliarne. Zbawiennym ratunkiem dla Kościoła okazał się ruch nowej pobożności (devotio moderna), prowadzenie działalności misyjnej, a także chrystianizacja Litwy i Żmudzi. Władze kościelne zabiegały ponadto o tworzenie uniwersytetów, a także otaczały opieką nowe uczelnie (wśród nich także Akademię Krakowską).

Mimo to nie udało się powstrzymać postępującego procesu osłabiania pozycji Kościoła. Poprawy sytuacji nie przyniosły nawet sobory w Konstancji i Bazylei. Kolejnymi trudnościami okazały się partykularne interesy monarchów, a w szczególności króla francuskiego, który w sankcji pragmatycznej położył fundament pod późniejszy galikanizm. Nadziei na odzyskanie dawnego znaczenia nie przyniosły także postanowienia unii florenckiej. Prysły także marzenia Konstantynopola o skutecznej pomocy przeciw tureckiemu zagrożeniu, a Kościoła – na przywrócenie mu dawnej świetności.

Politykę szkodzącą Kościołowi uprawiali także papieże w epoce renesansu. Rosła fala krytyki, negująca zasady wiary chrześcijańskiej. Jej efektem stało się słynne wystąpienie Marcina Lutra (1517). Kryzysu nie powstrzymał także program reform ogłoszony na Soborze Laterańskim V.

Ks. Prof. Mieczysław Kogut, Fragment wprowadzenia do wydania polskiego

.pdf .mobi .epub różne formaty ebooków dostosowane do każdego urządzenia laptopa tabletu telefonu pc

 

 

 

 

 

 

 

Ebooki wydawnictwa są dostosowane do każdego urządzenia. Format .pdf można przeglądać na telefonach i tabletach z systemem Android z użyciem progamu Adobe Acrobat, Xodo, Amazon Kindle i innych. Ebooki w tym formacie również nadają się do przelądania na laptopach i komputerach stacjonarnych z użyciem programów takich jak Adobe Acrobat Reader czy Foxit Reader. Format .mobi jest dostosowany przede wszystkim urządzeń Kindle. Zaś .epub można przeglądać na wszystkich pozostałych urządzeniach z użyciem aplikacji calibre, Lithium czy również przeglądarki Chrome. Potrzebujesz pomocy przy obsłudze naszych ebooków? Skontaktuj się z nami!

Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

Opinie pochodzą tyko od zalogowanych klientów, ale nie weryfikujemy, czy kupili dany produkt. Wyświetlamy zarówno pozytywne, jak i negatywne opinie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl